Pompy zębate – oryginalne i zamienniki, nowe i regenerowane

Wśród pomp wyporowych stosowanych w hydrostatycznych układach napędowych, pompy zębate wyróżniają się prostą i zwartą konstrukcją oraz stosunkowo dużą trwałością eksploatacyjną i niską ceną. Tym też tłumaczy się fakt, że są obecnie najbardziej rozpowszechnione. Wśród pomp hydraulicznych zębatych obecnie przeważają pompy o zazębieniu zewnętrznym. Podstawowym typem pompy produkowanym obecnie przez większość firm w świecie jest pompa hydrauliczna o zazębieniu zewnętrznym, o kołach z jednakową liczbą zębów prostych i o zarysie ewolwentowym. Konstrukcja ta jest najtańsza i umożliwia uzyskanie wysokiej dokładności wykonania części, co daje dużą trwałość i bardzo dobrą sprawność przy dużych ciśnieniach roboczych.

W przypadku uszkodzenia tych pomp, można zwrócić się do firmy HYDROBIG, gdzie z powodzeniem można pompy zregenerować, często istnieje możliwość wymiany na pompę już zregenerowaną, gdyż zakład posiada w swej ofercie tego typu pompy w magazynie już naprawione.

Natomiast wśród producentów zagranicznych czołową lokatę zajmują pompy niemieckie, produkcji BOSCH REXROTH. W przypadku awarii tego typu pomp, HYDROBIG pomaga w dobraniu zamienników wysokiej klasy za przystępną cenę, w przypadku gdy takiej możliwości nie ma – sprowadzamy pompy nowe od producenta.

Pompy hydrauliczne zębate są pompami o stałej wydajności. Cechują się prostą konstrukcją i dużą niezawodnością. Zakres ciśnień wynosi od 3,5 do 28 MPa a wydajności od 1 do 600 dm³/min. Zakres prędkości obrotowej kół zębatych wynosi 500–4000 obr/min. Charakterystyka wydajności jest pulsacyjna. Pulsację jednak można zmniejszyć stosując koła zębate z zębami śrubowymi. Sprawność pomp hydraulicznych zębatych zależy od temperatury cieczy, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury zmniejsza się lepkość cieczy.

Produkowane obecnie pompy są łożyskowane na łożyskach ślizgowych. W związku z tym faktem należy zadbać o odpowiednią czystość medium (najczęściej olej hydrauliczny). W związku z powyższym należy stosować odpowiednią filtrację oraz pamiętać o okresowej wymianie olejów.