Siłownik hydrauliczny – rozwiązywanie problemów

Siłowniki hydrauliczne są szeroko wykorzystywane w najróżniejszych pojazdach inżynieryjnych. Podobnie jak wiele innych maszyn hydraulicznych, siłowniki hydrauliczne korzystają z płynu hydraulicznego pod wysokim ciśnieniem celem przeniesienia napędu. Z uwagi jednak właśnie na wysokie ciśnienie oraz fakt, że jest to część mechaniczna na siłowniki należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ uszkodzenie siłownika może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników.

Oto kilka porad dotyczących rozwiązywania problemów, które mogą się przydać podczas pracy z siłownikami hydraulicznymi.

Problem z hałasem

Jeśli siłownik hydrauliczny robi zbyt dużo hałasu lub wydaje nienaturalne dźwięki, to pierwszą rzeczą którą powinien zrobić użytkownik to wyłączenie urządzenia. Następnie sugerujemy aby upewnić się, czy w układzie hydraulicznym jest zamontowany filtr, oczyścić go lub wymienić na nowy jeżeli jest zanieczyszczony. Kolejnym krokiem, który sugerujemy wykonać (zarówno gdy źródłem hałasu jest siłownik hydrauliczny jak i w przypadku innych urządzeń) jest uzupełnienie lub wymiana płynu hydraulicznego.

Innym powodem dla którego siłownik jest zbyt głośny może być obecność powietrza w systemie, dlatego jako kolejny krok, sugerujemy sprawdzenie czy nie ma wycieków lub nieszczelności w systemie. Kolejnym powodem nieprawidłowych dźwięków, może być próba forsownego użycia maszyn (siłowników, pomp i innych) „na zimno”. Dlatego też doradzamy, aby pozwolić urządzeniu rozgrzać się przed forsowną pracą. Siłowniki jak silniki samochodowe. Nie rozpoczyna się rajdu, bez uprzedniego rozgrzania silnika i opon.

Problem nadmiernego grzania

Nadmierne nagrzewanie jest kolejnym częstym problemem układów hydrauliki siłowej. W takiej sytuacji należałoby wymienić wszystkie brudne filtry, oczyścić zbiornik z olejem i zakończenie odpowietrznika na maszynie. Dalej, sugerujemy poszukanie zużytych uszczelek i łożysk a wszystkie zużyte części naprawić lub wymienić. Hydrobig oferuje naprawę i regenerację hydrauliki siłowej oraz sprzedaż hydrauliki siłowej. Zużyte płyny oraz płyny o niewłaściwej lepkości mogą prowadzić do problemów z ciśnieniem oraz przedwczesnym zużywaniem się części, więc trzeba je koniecznie wymienić na nowe i właściwe!

Problem zużytego tłoczyska

Przyczyną problemów moga być urządzenia niskiej jakości, ale też problemy eksploatacyjne. Po pierwsze, sugerujemy stosowanie urządzeń odpowiedniej jakości. Hydrobig prowadzi doradztwo w zakresie hydrauliki siłowej. Po drugie, upewnijmy się, że płyn hydrauliczny jest odpowiedniej jakości i tłoczysko ma odpowiednie smarowanie. Brak, lub nieodpowiednie smarowanie może zniszczyć siłownik w bardzo krótkim czasie.