Orbitrol jak wiadomo, został wynaleziony przez duńską firmę Danfoss. Ważnym producentem orbitroli jest i była również niemiecka firma ORSTA. Na chwilę obecną producentów orbitroli jest wielu, również wiele typów jest orbitroli.
Często orbitrole są podobne, natomiast różnią się konstrukcją wewnętrzną (różne są typy suwaków). Z tego też względu nie należy zamieniać orbitroli a stosować te, które są zamontowane.
Częstą przyczyną uszkodzenia są wycieki na wałku napędowym. Nie jest to jednak spowodowane uszkodzeniem uszczelnienia, lecz jest to pierwszy objaw występowania przecieków wewnętrznych. Sama wymiana uszczelnień na niewiele się zda, gdyż po krótkim czasie następuje ponowny wyciek oleju. Wówczas to należy zregenerować orbitrol (przywrócić odpowiednie pasowania na suwakach) i możemy mówić iż usunęliśmy przyczynę a nie sam skutek awarii.
Zdarza się również iż podczas jazdy sprzętem, w którym układ skrętu jest oparty na orbitrolu, następuje ciężkie utrzymanie pojazdu na prostej drodze – maszyna „pływa”. Jest to także objaw występowania zbyt dużych przecieków wewnętrznych na suwakach. I tak jak w poprzednim przypadku należy orbitrol zregenerować.
Ważną sprawą podczas montażu jest odpowiednie podłączenie przewodów. Zdarza się iż poprzez pomyłkę nie działa prawidłowo układ. Jeżeli podczas uruchomienia nastąpi gwałtowne wyrwanie kierownicy wówczas możemy powiedzieć, iż orbitrol został niewłaściwie złożony podczas montażu lub niewłaściwie podłączony w sprzęcie.
Kolejną kwestią są przeróbki klientów sprzętu nie posiadającego wspomagania układu kierowniczego. Montują orbitrole nie pamiętając że układ jak każdy inny powinien być zabezpieczony przed awaria zaworem przelewowym. A nie każdy orbitrol posiada wbudowany zawór bezpieczeństwa. Dlatego chcąc dokonywać przeróbek radzimy koniecznie skontaktować się z nami. Pracownicy Hydrobig, to specjaliści od hydrauliki siłowej, którzy podpowiedzą jak prawidłowo założyć i podłączyć orbitrol, aby układ działał prawidłowo i spełniał swoje zadanie.